Ten rok szkolny zaczął się dla nas wyjątkowo – nasza szkoła po raz pierwszy miała możliwość uczestniczyć w projekcie praktyk zawodowych Erasmus+, dzięki pozyskaniu kilkuletniej akredytacji, pozwalającej na realizację cyklicznych wyjazdów dla uczniów i nauczycieli. Pierwsze z nich odbyły się w słonecznej Grecji. W projekcie brało udział 24 uczniów z kierunków technik weterynarii, technik architektury krajobrazu, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz technik technologii żywności.
Wyjazd odbywał się w dniach 30.09 – 11.10.2024, a praktyki realizowane były dzięki partnerstwu z doświadczoną firmą Olympus Education Services (OES). Główne założenia projektu skupiały się na rozwijaniu umiejętności zawodowych w realnym środowisku pracy, poznaniu nowoczesnych technologii stosowanych w Grecji oraz pogłębieniu kompetencji językowych i kulturowych uczniów. Każdy z kierunków miał jasno określone cele, które realizowane były każdego dnia według określonego programu zaproponowanego przez OES.
Nasi uczniowie z kierunku technik architektury krajobrazu zapoznawali się z przepiękną florą śródziemnomorskiego klimatu, a zajmowali m.in. projektowaniem nowych nasadzeń, przycinaniem krzewów ozdobnych i nawadnianiem roślin. Ważnym elementem była także rekultywacja terenów zdegradowanych oraz konserwacja elementów małej architektury ogrodowej. Każdego dnia uczniowie wykazywali się dużym zaangażowaniem, a efekty ich pracy były poddawane ocenie mentorów.
Technicy mechanizacji rolnictwa i agrotroniki zajmowali się między innymi serwisowaniem maszyn rolniczych czy wykonywaniem prac polowych, takich jak zbiór roślin typowych dla regionu, np. oliwek. Poznali także zasady ekologicznej produkcji rolniczej i zagadnienia związane z wdrażaniem maszyn do produkcji rolniczej w zgodzie ze standardami UE. Codzienna praktyka w zakresie serwisowania urządzeń rolniczych dała uczniom nie tylko wiedzę, ale także możliwość bezpośredniego kontaktu z nowoczesną technologią.
Natomiast uczniowie z kierunku technik weterynarii pozyskali cenne doświadczenie w pracy z różnymi gatunkami zwierząt – zarówno domowymi, jak i gospodarskimi. Praktyki obejmowały codzienne monitorowanie zdrowia zwierząt, podawanie leków, wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych oraz opiekę nad zwierzętami po zabiegach weterynaryjnych. Uczniowie nauczyli się także planować diety zwierząt.
I wreszcie technicy technologii żywności pracowali przy przyrządzaniu potraw według lokalnych przepisów i tradycji kulinarnych – od śniadań, przez lunche, po kolacje. Mieli także możliwość oceny jakości surowców oraz kontrolowania procesu produkcji wyrobów spożywczych. Praktyki w Grecji były dla nich nie tylko wyzwaniem, ale i inspiracją do dalszego rozwijania swoich kulinarnych pasji.
Ten wyjazd okazał się wyjątkową okazją na zdobycie nowych kompetencji zawodowych i sprzyjał rozwojowi osobistemu uczniów, którzy wzmocnili swoje umiejętności językowe, nauczyli się funkcjonować w międzynarodowym środowisku i pogłębili swoją wiedzę na temat greckiej kultury (szczególnie dzięki realizacji weekendowego programu turystycznego). Liczymy, że te i każde kolejne praktyki zawodowe wpłyną korzystnie na ich przyszłe doświadczenia zawodowe otwierając nowe perspektywy rozwoju.
Przed nami długa droga, ale na pożegnanie tej fantastycznej przygody, przesyłamy Wam jeszcze kilka zdjęć z ostatnich dni naszych praktyk zawodowych, które nrmogły się odbyć dzięki finansowaniu z Programu Erasmus+.
Aż cztery nasze kierunki pracowały w greckich przedsiębiorstwach pod okiem bardzo przyjaznych mentorów, przedstawicieli firm. Każdy z nas miał do wykonania indywidualne zadania, którym – jak usłyszeliśmy od ekspertów – sprostał. Duma!
Technicy weterynarii podszkolili swoje umiejętności opieki, diagnozowania i wykonywania podstawowych zabiegów leczniczych zwierząt. Mieliśmy okazję obcować zarówno ze zwierzętami domowymi, jak i hodowlanymi. Na koniec nauczyliśmy się najważniejszych czynności związanych z pracą w stajni, a w nagrodę po wykonaniu wszystkich prac – wybraliśmy się z naszymi pięknymi podopiecznymi na spacer w pięknych okolicznościach greckiej przyrody.
Technicy mechanizacji rolnictwa poszerzyli swoją wiedzę na temat zarówno ekologicznych, alternatywnych aspektów produkcji roślinnej, jak i na uprawy wielu charakterystycznych roślin Grecji wraz z poznaniem technik i urządzeń stosowanych w rolnictwie.
Technolodzy żywności zgłębili tajniki greckiej kuchni od praktycznej strony. Z pewnością nasza pizza czy grecka kawa nabrała dzięki tym praktykom nowe walory smakowe, co chętnie udowodnimy Wam po powrocie.
A technicy architektury krajobrazu odkryli wiele gatunków roślin ozdobnych, które w Grecji mienią się wszystkimi kolorami tęczy, nawet teraz, w październiku! Poznali też techniki rekultywacji terenu, metody ochrony roślin, zastosowanie elementów małej architektury w ogrodach i wiele, wiele innych aspektów swojej przyszłej pracy zawodowej.
Po godzinach pracy mieliśmy też okazję podziwiać piękno Grecji - od strony przyrodniczej i kulturowej. Trudno opisać, jak wiele wrażeń mamy za sobą, ale jedno jest pewne. Te praktyki zawodowe zmieniły nas na zawsze!
#erasmusplus #praktykizawodowe #grecja
Wracamy z kolejną relacją z naszych praktyk zawodowych w słonecznej Grecji! ☀️ Cztery różne kierunki naraz realizują wyznaczone indywidualnie zadania w greckich przedsiębiorstwach OES, zdobywając cenne doświadczenia i umiejętności.
🩺 Technicy weterynarii mają pełne ręce roboty, dbając o kondycję zwierząt. Wykonują zabiegi pielęgnacyjne, badają stan zdrowia podopiecznych, a także przygotowują pożywienie zgodnie z zaleceniami żywieniowymi. Nie brakuje im też obowiązków przy utrzymywaniu czystości w klatkach i wybiegach.
🍕 Technolodzy żywności natomiast podbijają serca gości swoimi umiejętnościami kulinarnymi! W tym tygodniu doskonalą sztukę przygotowywania wybranych rodzajów kawy ☕ oraz serwisu na sali. Dodatkowo, mają okazję tworzyć pizzę od podstaw – od wyrabiania ciasta po perfekcyjne podanie na stół!
🌿 Technicy architektury krajobrazu odkrywają tajniki szkółkarstwa – uczą się rozmnażania roślin, siewu nasion oraz stosowania hormonów wzrostu. Pielęgnacja sadzonek w szkółkach to ich codzienna praktyka, która w przyszłości przyniesie im mnóstwo satysfakcji.
🚜 Technicy mechanizacji rolnictwa i agrotroniki mają okazję poznać różnorodne maszyny i narzędzia wykorzystywane w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Codziennie oceniają stan techniczny urządzeń, dzięki czemu nabierają pewności w obsłudze skomplikowanych systemów.
Przeżywamy czas pełen wyzwań, ale i niezapomnianych wrażeń! 🌍✨
#PraktykiZawodowe #Grecja #ErasmusPlus #NoweUmiejętności #TechnicyWAkcji
Nasi uczniowie podczas praktyk Erasmus+ mieli niezwykłą okazję, aby wziąć udział w rejsie na wyspę Skiathos. 🌊 W trakcie podróży po Morzu Egejskim nauczyli się tradycyjnych greckich tańców. Zabawa była przednia, a greckie rytmy okazały się całkiem wciągające! 🎶 Po dotarciu na wyspę, zwiedzili urokliwe miasteczko. Zachwyciły ich te charakterystyczne białe domki z niebieskimi drzwiami i okiennicami oraz wąskie, brukowane uliczki. Co ciekawe, morskie okolice Skiathos to dom dla największej populacji dzikich delfinów w regionie, które czasem można dostrzec podczas rejsów! 🐬
Następnego dnia uczniowie odwiedzili Meteory. Miejsce, jak z bajki, w którym na olbrzymich skałach zbudowano prawosławne klasztory. Pierwsze zaczęto budować w XIV wieku, a na początku funkcjonowało ich aż 24! Obecnie czynnych jest tylko sześć, ale widok tych niesamowitych budowli wciąż robi ogromne wrażenie. Uczniowie mieli okazję zwiedzić jeden z nich. Poznali wiele ciekawostek z życia mieszkańców klasztorów, np. tego, że kiedyś mnisi dostawali się na górę koszami wciąganymi na linach! 😲
Ten weekend na długo pozostanie w naszej pamięci. Nie tylko poznaliśmy kulturę, ale i zanurzyliśmy się w fascynującą historię Grecji.
#ErasmusPlus #GreckaPrzygoda #Skiathos #Meteory
Zobaczcie, jak ambitnie w ostatnich dniach pracują w Grecji na praktykach zawodowych w OES nasi kochani i dzielni technicy mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. Poznają właśnie, jak wygląda zbiór i przechowywanie roślin uprawnych charakterystycznych dla greckiego regionu. Pracują przy linii produkcyjnej i przyglądają się budowie maszyn testując je pod okiem przedstawicieli firm!
Wracamy z pierwszymi zdjęciami z praktyk zawodowych, które zorganizowała dla nas firma OES w ramach akredytacji z sektora kształcenia zawodowego Erasmus+.
Jak widzicie – oj dzieje się. Każdy z naszych czterech zawodów ma tu mnóstwo pracy. Działamy niemal bez wytchnienia, ale jest to też niezwykła przygoda, która pozwala nam zorientować się, jak wygląda praca w greckich firmach, wymienić się doświadczeniami z pracownikami firm i nauczyć wielu praktycznych i bardzo użytecznych rzeczy.
A konkretnie? Technicy mechanizacji rolnictwa i agrotroniki poznają maszyny i urządzenia związane z przechowywaniem, magazynowaniem i sortowaniem produktów spożywczych.
Technolodzy żywności uczą się organizować stanowisko pracy do przygotowywania i wydawania dań, potraw i napojów. Właściwie dobierają maszyny i urządzenia do obróbki wstępnej, termicznej, wykończenia, dystrybucji i przechowywania wykorzystywanych produktów w ramach serwowanego menu.
Technicy architektury krajobrazu zajmują się projektowaniem kompozycji roślinnych, przygotowaniem gleby do nowych nasadzeń oraz nawadnianiem i pielęgnacją nowo posadzonych roślin. Towarzyszyło im w pracy wielu obserwatorów, w tym uroczy ślimaczek. 🙂
Z kolei technicy weterynarii poznawali zasady funkcjonowania fermy kur niosek, wykonywali pomiary zootechniczne i dokształcali się w dziedzinie bioasekuracji czyli zapobieganiu rozprzestrzenianiu się chorób wśród zwierząt.
Sporo już umiemy, a to dopiero początek naszej greckiej przygody zawodowej. Pozdrawiamy ciepło. 🙂
Nasza silna grupa techników technologii żywności, weterynarii, architektury krajobrazu, mechanizacji rolnictwa i agrotroniki z powodzeniem dojechała wczoraj do słonecznej Grecji w celu zrealizowania praktyk zawodowych w ramach akredytacji z sektora Kształcenie zawodowe Erasmus+.
Pomimo długiej podróży, mieliśmy wczoraj siłę na to, by wziąć udział w spotkaniu organizacyjnym, podczas którego każdy z nas otrzymał informacje, w jakim przedsiębiorstwie odbywamy praktyki, czego się od nas oczekuje i czego możemy się spodziewać. Oczywiście zapoznano nas także z kwestiami organizacyjnymi, zasadami BHP, ale i z zasadami pracy w greckich firmach. Po południu był czas na rozprostowanie nóg i poznanie najbliższej okolicy. Pogoda póki co – wspaniała.
A dzisiaj od rana już działamy. 🙂 Trzeba przyznać, że jest ciekawie i bardzo pracowicie. Wkrótce pokażemy Wam zdjęcia, jak pilnie realizujemy założenia praktyk zawodowych. Nikt tu się nie obija. 😉
Rozpoczynamy proces rekrutacji do naszego nowego przedsięwzięcia o numerze 2024-1-PL01-KA121-VET-000200587, finansowanego przez Unii Europejskiej w ramach programu ERASMUS+, w sektorze Kształcenia i Szkolenia Zawodowego. Zapraszamy do udziału uczniów naszej Szkoły, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności w zawodach technik architektury krajobrazu, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik technologii żywności, technik weterynarii.
Mamy wiadomość, która z pewnością uprzyjemni Wam powrót w szkolne mury. Otrzymaliśmy akredytację z Programu Erasmus+, która pozwoli nam w najbliższych latach organizować praktyki zawodowe u europejskich przedsiębiorców! Już we wrześniu ogłosimy pierwszą rekrutację, a kwota dofinansowania, jaką dostaliśmy w budżecie 2024 to 62 638,00 EURO. Dwutygodniowe praktyki będą dla każdego uczestnika całkowicie bezpłatne!