Jedną z form artystycznego wyrazu uczniów ZSCKR w Marszewie jest czynne działanie w Orkiestrze Szkolnej, która jak się okazuje ma bogatą historię, sięgającą września 1965 roku.
Za jej początek uznaje się utworzenie czteroosobowego, a potem siedmioosobowego zespołu, którego pracę nadzorował p. Tadeusz Szajda, ówczesny opiekun chóru szkolnego oraz dyrektor placówki p. Florian Czajczyk, do momentu ukończenia szkoły przez grających w nim uczniów. To jednak nie wpłynęło na kres muzykalnej działalności szkoły, bowiem wkrótce zawiązał się nowy zespół, tym razem wzbogacony o wokalistkę. Po rocznej działalności zakończonej tak jak poprzednio, powstał kolejny zespół, którego szeregi zasilił jeden
z pracowników szkoły i internatu. W listopadzie 1971 roku dyrektor placówki, który dostrzegł potencjał uczniów, utworzył orkiestrę z prawdziwego zdarzenia, gdzie swoją działalność połączyli uczniowie z nauczycielami. Pierwszym jej kapelmistrzem był starszy sierżant sztabowy, tambormajor Orkiestry Garnizonowej Wojska Polskiego w Ostrowie Wielkopolskim p. Lech Badziński. Początkowo liczyła 28 członków, potem powiększyła się do 46 osób, które doskonaliły swoje umiejętności pod okiem instruktorów – p. Romana Malmura (sekcja trąbek i saksofonów Es), Mieczysława Kukuły (saksofony B) oraz Bronisława Woźniaka.
Debiutem orkiestry, której członkowie nosili zielone mundurki, z biegiem czasu wzbogacone o biały kolor, był występ 1 maja 1972 roku, gdzie przygrywała podczas przemarszu innym grupom, a w 1974 prowadziła grupę młodzieży w Poznaniu podczas pochodu pierwszomajowego. Nie dziwi zatem fakt, że początkowym repertuarem były hymny, marsze czy bogata w figury musztra paradna. Ukształtowana szeregiem prób orkiestra, uczestniczyła w wielu przeglądach zespołów świetlicowych, orkiestr dętych, w których zajmowała czołowe miejsca. Nie mogło jej także zabraknąć podczas imprez publicznych na szczeblu krajowym m. in. takich jak Centralne Święto Młodości Łódź, Centralne Dożynki – Marszew, Wojewódzkie Dożynki we Wrześni czy w Ostrowie Wielkopolskim, podczas Międzynarodowych Dni Pola w Marszewie, w Poznaniu na absolutorium I rocznika filii Akademii Rolniczej w Marszewie oraz w wielu innych miejscach. Współpracując ze szkolnym zespołem tanecznym i wokalnym, przygrywała do ich programu, wzbogacała ważne uroczystości szkolne, gminne, powiatowe, wszelkie zabawy internatowe, karnawałowe i bale maturalne, a także muzykowała w sąsiednich szkołach na zabawach organizowanych przez tamtejsze Komitety Rodzicielskie. Trzeba pamiętać, że za tymi sukcesami stała praca okupiona samodyscypliną i wyrzeczeniami. W dowód uznania Rada Pedagogiczna na koniec roku uchwalała np. 1/4 stypendium dla każdego członka orkiestry. Ponadto zapewniano młodzieży, także tej z innych zespołów, wypoczynek i zabawę, organizując w ramach nagrody, wycieczki czy wyjazdy np. do operetki.
Rok 1980 przynosi spore zmiany w dotychczasowej działalności orkiestry. Zaczynają z niej odchodzić nauczyciele, którzy kończyli etap pracy zawodowej, uczniowie głównie dojeżdżający, z powodu likwidowanych nierentownych linii autobusowych, opuszczają próby, nie chcą uczestniczyć w tych, odbywających się w czasie lekcji, inni nie są zainteresowani, pojawiają się ograniczenia finansowe szkoły. Jednak dzięki pasji i uporowi prowadzących Romana Malmura, Lecha Badzińskiego, dyrektora szkoły Kazimierza Jakóbczaka i wicedyrektor Grażyny Szycher – Szczudlik, nauczycieli oraz tych uczniów, dla których muzyka była wyrazem artyzmu, orkiestra nadal grała, pomimo, że od połowy lat osiemdziesiątych nie uczestniczyła już w przeglądach i konkursach dętych ze względów finansowych oraz trudności godzenia prób z nauką. Jak podaje w swym opracowaniu p. Roman Malmur, współtworzący z zapałem orkiestrę, decyzją ówczesnego dyrektora, 1 marca 2015 roku p. Grażyny Borkowskiej, ta zakończyła swoją pracę na dotychczasowych zasadach.
Z grania w orkiestrze rezygnuje p. Roman Malmur, a godziny prób ulegają zmianie. Odbywały się one wówczas po zajęciach lekcyjnych, co dla aktywnych młodych muzyków, było sporym utrudnieniem ze względu na dojazd do domów. Mimo tych przeciwności orkiestra nadal grała pod przewodnictwem zmieniających się kapelmistrzów: p. Lechosława Nowaka, Krzysztofa Stodolnego, Wojciecha Olejnika i Alicji Sobczak.
W 2023 roku dyrektorem szkoły została p. Iwona Pera, która kontynuuje szkolną tradycję. Docenia niezmierne zaangażowanie wieloletniego instruktora p. Romana Malmura w pracę na rzecz powstania Szkolnej Izby Pamięci (dzięki udostępnieniu materiałów historycznych z działalności Orkiestry Szkolnej), wręczając publicznie podziękowanie.
Źródło: Roman Malmur, „Historia Orkiestry. Od początku do marca 2015. Marszew”.