Uczniowie z pasją w kameralnym gronie pojechali do Poznania!

0
103

Siedmioro uczniów pod okiem swoich opiekunów, we wtorek 9 kwietnia 2019 roku, wybrało się na wycieczkę śladami trudnej historii Polaków
i Żydów. Mowa o wydarzeniach Poznańskiego Czerwca
i o przymusowym obozie pracy, gdzie w latach 1941-1942 ginęło ok. 2. tysięcy Żydów na dobę.
Z historią narodu żydowskiego zapoznał uczniów kustosz Muzeum Martyrologii w Żabikowie, który z dużym zaangażowaniem opowiedział o codzienności więzionych, wykorzystywanych do ciężkich robót. Pozbawieni podstawowych praw ludzie, przeżywali najwyżej od 3. do 4. tygodni.
W Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, młodzież została zapoznana z historią robotników Cegielskiego, którzy ponieśli najwyższą ofiarę w walce o godne warunki do życia.
Do manifestujących otwarto ogień, w wyniku czego zginęło 60 osób, najmłodsza ofiara miała 13 lat i przed sobą całe życie. Wszyscy zabici byli w sile wieku.
Wyjazd był możliwy dzięki sfinansowaniu go przez dyrekcję szkoły i zakupionemu przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi busowi. Cieszymy się tym nowym nabytkiem, bo dzięki temu będziemy mogli częściej wyjeżdżać na wycieczki i rozwijać nasze pasje , podkreślali uczniowie.
Organizatorami i jednocześnie opiekunami grupy byli Ł. Razik i A. Sobiejewska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here