Podnoszenie kwalifikacji zawodowych i zdobywania nowych kompetencji z programem ERASMUS+

0
391

Czworo uczniów naszej szkoły: Dominika Doktor, Natalia Kołodziejczyk, Adrianna Lis i Maciej Rzepka wzięło udział  w 3-miesięcznej praktyce zawodowej w gospodarstwach rolnych Dolnej Saksonii. Byli tym samym 21. rocznikiem uczniów naszej szkoły, którzy skorzystali z możliwości podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych i zdobywania nowych kompetencji w ramach zagranicznych staży zawodowych. Ich pomysłodawcą i organizatorem jest Towarzystwo Umiejętności Rolniczych w Poznaniu. W tym roku było ono beneficjentem projektu pod nazwą „Kształcenie praktyczne w rolnictwie – staż zawodowy polskich uczniów w niemieckich  gospodarstwach rolnych”, który został dofinansowany w ramach programu Unii Europejskiej ERASMUS+ realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji – Narodową Agencję Programu ERASMUS+ w Warszawie – projekt nr 2015-1-PL01-KA102-015429.

Kwalifikację językową, która jest jednym z warunków wyjazdu na praktykę zagraniczną przeszło pomyślnie 9 uczniów naszej szkoły, ale 5 z nich ze względów rodzinnych zrezygnowało z wyjazdu. Dominika, Natalia i Maciej uczęszczają do technikum w zawodzie technik weterynarii, a Adrianna do technikum w zawodzie technik technologii żywności. Podczas pobytu w Niemczech mogli w praktyce sprawdzić swoją wiedzę teoretyczną i posiadane umiejętności. Poznali funkcjonowanie niemieckich gospodarstw rolnych i życie codzienne mieszkańców wsi, a także nawiązali wiele kontaktów. W czasie wolnym spotykali się z praktykantami z innych gospodarstw rolnych, zwiedzali okolice i uczestniczyli w wycieczkach np. do parku rozrywki Heine Park czy Wolfsburga – miasta Volkswagena. Wszyscy podkreślają, że znacząco poprawili swoją znajomość języka niemieckiego zarówno ogólnego jak i specjalistycznego, gdyż mieli niepowtarzalną możliwość nauki wśród rodzimych jego użytkowników.

Wszyscy praktykanci stwierdzają, że nie żałują decyzji o wyjeździe na praktykę, gdyż mogli dużo się nauczyć, zobaczyć i przeżyć. Okres 3 miesięcy, który wiosną wydawał się być bardzo długim, minął szybko. Gdyby była taka możliwość, to jeszcze raz chcieliby odbyć taką praktykę. Jako tegoroczni maturzyści i „doświadczeni” praktykanci zachęcają swoje młodsze koleżanki i kolegów do wyjazdu na zagraniczną praktykę zawodową.

Zenon Rutkowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here