Kurs na Horn

  0
  584

  „Groźna Hornu Czarna Skała

  W los braterski nas wpisała.

  Brat nam bratem dobrym będzie

  Teraz i zawsze i wszędzie”
  – tak brzmi mot

  tak brzmi motto Bractwa Kaphornowców, którego przedstawicieli mogliśmy z wielką przyjemnością gościć w naszej szkole. To elitarna organizacja, zrzeszająca marynarzy, którzy na polskich żaglowcach opłynęli tajemniczy i niebezpieczny Cap Horn. Przylądek Horn leży na południowych krańcach Ameryki Płd. u styku Oceanu Atlantyckiego i Oceanu Spokojnego. Opłynięcie niebezpiecznego krańca kontynentu – jak mówią niektórzy „Żeglarskiego Everestu” lub „Przylądka Nieprzejednanego” – jest życiowym marzeniem każdego prawdziwego żeglarza.
  „Kurs na Horn” – to projekt, którego głównym założeniem jest rozbudzenie zainteresowań, poszerzanie wiedzy, kształtowanie odpowiednich wartości oraz postaw jak również przeciwdziałanie uzależnieniom wśród młodzieży.

  Spotkanie rozpoczął grotmaszt Bractwa Kaphornowców kpt. Cezary Bartosiewicz,

  który przedstawił wszystkie szczegóły projektu i zaprosił do obejrzenia krótkiego filmu pt.”Kaphornowcy”.

  Po projekcji filmu głos zabrała żeglarka, polarnik i dziennikarka morska Pani Mira Urbaniak,

  która opowiadała historię Polski morskiej od Piłsudskiego do dnia dzisiejszego, oraz opowiadała o przejściach Przylądka Nieprzejednanego przez polskie żaglowce i jachty.

  Po ciekawej, wysłuchanej z dużym zainteresowaniem prelekcji młodzież miała możliwość osobiście porozmawiać z członkami Bractwa.

  Inicjatorem całej akcji i zaproszenia tak znakomitych gości do Pleszewa i pleszewskich szkół jest pochodzący z Pleszewa żaglomistrz bractwa Zenon Jankowski.

  Zenon JANKOWSKI – żegluje od 16 roku życia, obok latania jest to jego największa pasja, którą zaszczepił również rodzinie. Na s/y Selma Expedition opłynął Horn oraz startował w regatach Sydney- Hobart. W 2003 roku zajął I miejsce w Regatach Samotników Memoriał Leonida Teligi. Najwięcej satysfakcji z „wyczynów regatowych” dało mu III miejsce w Bitwie w 2015 r.

   

  Obecny na spotkaniach komandor Klubu Sportów Wodnych „VEGA” LOK w Pleszewie
  Witold Ruciński zachęcał młodzież do zapisów na kursy żeglarskie.

  Obecnie w naszej szkole prezentowana jest wystawa „Polacy na Hornie”.

  20 kwietnia odbędzie się I etap projektu – konkurs testowy z wiedzy o historii Polski morskiej i historii Bractwa Kaphornowców.

  Po 5 uczniów z każdej szkoły, którzy najlepiej rozwiążą testy z tematyki żeglarskiej, wraz z opiekunami wezmą udział w dwudniowym rejsie jachtem morskim po Zatoce Gdańskiej na trasie Gdańsk – Hel – Gdynia – Gdańsk. Uczniowie będą stanowić załogę jachtu. W planach jest także zwiedzanie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu (w tym słynnej baterii artylerii nadbrzeżnej im. Heliodora Laskowskiego), w Gdyni statku-muzeum „Dar Pomorza” (będącego oficjalną siedzibą bractwa) oraz Muzeum Marynarki Wojennej.
  W II etapie konkursu uczniowie przedstawią na forum szkoły swoje autorskie prezentacje audiowizualne lub prace plastyczne na temat żeglarstwa i wypraw morskich. Najlepsi zdobędą przepustkę na konkurs testowy szczebla wojewódzkiego. W nagrodę wezmą udział w tygodniowym rejsie morskim na pokładzie jachtu lub żaglowca.
  III etap to ogólnopolski konkurs wiedzy o historii Polski morskiej. Finały odbędą się w połowie 2018 roku. Wystartują w nich laureaci etapów wojewódzkich z całego kraju z lat 2016-2018. Zwycięzca popłynie w rejs do Przylądka Horn w 2019 roku.  Celem konkursu jest rozbudzenie wśród młodzieży zainteresowań żeglarskich, poszerzenie wiedzy o morzu, kształtowanie odpowiednich wartości i postaw, zapobieganie uzależnieniom, sprawdzenie umiejętności i predyspozycji zawodowych.

  Przydatne adresy i linki:

  Strona Bractwa Kaphornowców:  http://www.bractwo-kaphornowcow.pl  tam znajdziecie wszystkie informacje o Bractwie, przylądku Horn itp.

  Link do wystawy „Polacy na Hornie” i prezentacji na temat historii morskiej Polski:

  http:/www.bractwo-kaphornowcow.pl/o-bractwie/program-kurs-na-horn.html

  Link do filmowych relacji z realizacji projektu:

  http://bydgoszcz.tvp.pl/24781098/uczniowie-z-regionu-biora-kurs-na-horn

  http://bydgoszcz.tvp.pl/25523053/26052016-g1830   od 9 minuty

  http://bydgoszcz.tvp.pl/26991970/18092016

  Wszystkich zachęcam do wzięcia udziału w konkursie – może to właśnie TY będziesz miał możliwość przeżyć przygodę swojego życia. „Ahoj” przygodo !!!

   

  M.Przybył

   

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here